Pomembnost razvoja ravnotežja pri otroku

Sposobnost, kjer telo kontroliramo in ohranjamo v stabilnem položaju, neglede na pozicijo, je zagotovo najpomembnejša funkcija, ki jo telo premore. Zato je pomembno razvijati ravnotežje že od malih nog naprej, saj če pozorno opazujemo je ravno gibanje tisto, ki pri otroku sproži prav tako sam razvoj uma.

Vsak malček zase potuje skozi odraščanje v svojem tempu, zato je pomembno da hodimo ves čas ob njem, torej to spodbujamo. Do šestega leta ravnotežje pri otroku še ni popolnoma razvito. Kar lahko starši naredite je, da ga spoznate s športom, saj bo ustrezen razvoj gibanja pridobil le, če je telesno aktiven. Vključevanje v šport pa je tudi v pomoč pri razvoju socialne mreže in doseganju občutka pripadnosti skupnosti ali družbenemu okolju. Prav tako pomaga otrokom razviti in vzdrževati ustrezno nadzorovano gibanje telesa med izvajanjem naloge, ki, kadar je učinkovit, omejuje potrebno energijo in tako zmanjša utrujenost.

Z dobrim ravnotežjem in koordinacijo je manjša verjetnost poškodb, saj je verjetno, da se bo otrok po potrebi ustrezno odzval na držo (npr. iztegne roke, da se zaščiti, ko pade s kolesa). Fizične lastnosti ravnotežja in koordinacije omogočajo tudi ustrezno držo med sedenjem za mizo in kasnejši uspeh pri finih motoričnih opravilih.

Tukaj je nekaj predlogov, ki lahko pomagajo izboljšati ravnotežje vašemu malčku:

Pravilno usmerjena gibalna dejavnost je za otroke bistvenega pomena, saj omogoča razvoj kakovostnih motoričnih, spoznavnih, čustvenih in socialnih sposobnosti otrok.

“Otrokovo delo je ustvariti osebo, ki bo postala.”

Maria Montessori